Svjetski dan srca 2018

U subotu, 29 rujna, obilježavamo Svjetski dan srca.

Glavna tema ove godine je prevencija kardiovaskularnih bolesti usmjerena prema pojedincu i to u obliku obećanja-obećanja da ćemo napraviti male korake u zdravije sutra, za sebe, za svoje bližnje i za budući naraštaj.

Kardiovaskularne bolesti su i dalje vodeći uzrok smrti u svijetu, no ne mora biti tako. Većina rizičnih čimbenika koji dovode do oboljenja mogu se spriječiti promjenama u životnom stilu.

Izdvojit  ćemo nekoliko ideja koje Vas mogu potaknuti na stvaranje vlastitog malog obećanja kojim ćete učini korak naprijed za naše zdravlje:

1. Šetat ću barem 4 puta tjedno, najmanje pola sata
  2. Više ću vremena provoditi na svježem zraku sa svojom djecom/unucima
  3. Jednom tjedno ću jesti ribu
  4. Svoj jelovnik ću svaki dan obogatiti porcijom svježeg voća i povrća
  5. Zamijenit  ću alkoholne i bezalkoholne napitke vodom, čajem ili svježim sokom.
  6. Prestat ću pušiti. Pušenjem ugrožavam vlastito zdravlje, zdravlje moje obitelji i zagađujem okoliš!
  7. Kada sam u mogućnosti zamijenit ću snagu auta vlastitim nogama-šetnjom ili vožnjom bicikla.
  8. Redovito ću kontrolirati  svoje vrijednosti krvnog tlaka, šećera u krvi i lipida („masnoća“) u krvi.

Za više ideja, obećanja i inspiracije upišite službeni oznaku (hash-tag) na društvenim mrežama: #worldheartday

Poliklinika Sveti Nikola je tu uz Vas, tijekom cijele godine! Ovom prilikom Vas ohrabrujemo da nam se obratite telefonom, mailom, preko Facebook-a ili osobnim dolaskom u Polikliniku. Rado ćemo odgovoriti na sva Vaša pitanja i dileme vezano za zdravlje srca!

Također, ne zaboravite, da kod nas možete besplatno preuzeti pisane preporuke za zdravlje srca te izmjeriti krvni tlak u toku radnog vremena, bez prethodne najave.

Vaša

Poliklinika Sveti Nikola